Gönderen: nyildirim | Şubat 17, 2008

3. FARS EDEBİYATINDA KAYNAKLAR, ERZURUM 2008

FARS EDEBİYATINDA

KAYNAKLAR,

Prof. Dr. NİMET YILDIRIM

Erzurum 2008 (II. BASKI)    
 
 

 

* Kökeni çok eskilere dayanan Fars edebiyatının temel kaynaklarını, zengin edebî ve kültürel mirasını belli ölçülerde tanıtmak amacıyla başta bu dalda öğrenim gören ve araştırma yapan ilgili çevrelerin kaynak bibliyografyası ihtiyacını karşılayacak nitelikte hazırlanmıştır.

* Her bölümde, ilgili daldaki eserlerin tanıtımına geçilmeden önce başlangıçtan günümüze o konuda kaleme alınmış eserler hakkında genel bilgiler verilmekte, daha sonra yazarlarının vefat tarihleri kronolojisiyle eserlerin tanıtımına geçilmektedir.

* Eserde, madde başı olarak alınan eser isimleri numaralandırılmış, latinize edilmiş şekilleri yanında Fars alfabesiyle orijinalleri de verilmiştir.

* Yine her bölümde o dalda klasik dönemlerden günümüze kadar kaleme alınmış önemli eserler tek tek tanıtıldıktan sonra “Diğer Eserler” başlığı altında listeler halinde alfabetik olarak bu konudaki çalışmalar sıralanmaktadır.

* Bu çalışmada çok zengin bir edebi, kültürel ve bilimsel mirasa sahip olan Fars edebiyatı kaynaklarının tamamını ele aldığımız iddiasında asla değiliz. İlk planda öğrenciler, araştırmacılar ve ilgili çevreler için birinci dereceden kaynakların tanıtımını konu alan bu araştırma, bu alanda bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: