Gönderen: nyildirim | Şubat 17, 2008

5. Gazneliler Dönemi İran Edebiyatı, Erzurum 1999.

* Fârsî-yi Derî/Yeni Farsça olarak bilinen, önemli bölümü bugünkü Afganistan sınırları içerisinde yer alan Büyük Horasan coğrafyasında ortaya çıkmış ve gelişmiş dilin anavatanı, tarihte Gazneliler’in egemen oldukları sınırlardır. Afganistan olarak bilinen çok eski bir medeniyet ve kültürün yatağı, İran kültürü, edebiyatı ve medeniyetiyle birbirinden ayrılamayacak derecede çok sıkı ilişkilidir.
* Büyük Gazneli Devleti’nin yine bu bölgede kurulmuş olması, başta sarayında çok sayıda şairin toplandığı Sultan Mahmûd olmak üzere kendisinden sonra yönetime gelmiş olan diğer hükümdarların da bilim edebiyat ve şiire yakın ilgi göstermesi, çeşitli bölgelerden bilim adamları, şairler ve yazarların bu topraklara gelip yerleşmelerine, Fars dili ve edebiyatının bu coğrafyada hızla yaygınlaşmasına ortam hazırlamıştır.
* Gazneliler dönemi, Fars edebiyatının en parlak olduğu devirlerden biridir. Fars kültürünü ve Farsça’yı yeniden canlandıran ünlü şair Firdevsî, Fars edebiyatı tarihinde bütün devirlerin şaheser yapıtı olarak kabul edilen Şâhnâme’yi bu dönemde kaleme almıştır. Bu dönemde başkent Gazne, önemli ölçüde bir edebî merkez özelliği kazandı. Çeşitli bölgelerden çok sayıda şair ve yazar Gazneli sarayına yöneldi.
* Fars edebiyatının Gazneliler dönemindeki durumunu konu alan bu çalışma, “Dört Bölüm”den oluşmaktadır. Bu bölümlerde sırasıyla; Tarihî ve siyasî durum. Edebiyat ve Kültür. Şiir ve şairler. Nesir ve yazarlar ana başlıkları altında ilgili dönemdeki edebî gelişmeler ele alınarak değerlendirilmeğe çalışılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: